• Projekt programu

• Plan pracy dla Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Janowie na rok szkolny 2022/2023 w ramach projektu „Trzymaj Formę”

PROJEKT PROGRAMU EDUKACYJNEGO „TRZYMAJ FORMĘ” realizowanego w Publicznej Szkole Podstawowej w Janowie w roku szkolnym 2022/2023.

Cele projektu:

Cel główny: Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci i młodzieży szkolnej, ich rodzin i środowiska lokalnego poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, czyli promocję aktywności fizycznej oraz prawidłowego sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży.

Cele szczegółowe:

1. Poszerzenie wiedzy na temat zdrowego żywienia, zbilansowanej diety, aktywności ruchowej.
          2. Kształtowanie umiejętności niezbędnych do utrzymania dobrego zdrowia i kondycji fizycznej.
          3. Uświadomienie zagrożeń dla młodego organizmu – anoreksja, bulimia.
          4. Propagowanie zdrowego trybu życia.
          5. Zwiększenie aktywności ruchowej poprzez aktywne uczestnictwo w zajęciach wychowania fizycznego oraz na zawodach sportowych.

ZASADY REALIZACJI PROGRAMU

1. Program realizowany jest w roku szkolnym 2022/2023.
          2. Uczestnikami programu są głównie uczniowie klasy V.
          3. Program realizowany jest na lekcjach wychowania fizycznego, godzinach wychowawczych oraz różnych formach zajęć sportowych.
          4. Program skierowany jest do uczniów, nauczycieli oraz rodziców.

DZIAŁANIA DOTYCZĄCE REALIZACJI PROGRAMU „TRZYMAJ FORMĘ”

1. Przekazanie kadrze nauczycielskiej informacji o przystąpieniu szkoły do Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę!”.
          2. Zapoznanie wszystkich uczestników i realizatorów programu z jego założeniami i harmonogramem.
          3. Propagowanie zdrowego żywienia i higienicznego trybu życia na lekcjach biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, godzin wychowawczych, zajęć świetlicowych i pozalekcyjnych.
          4. Prowadzenie podstrony internetowej na stronie www szkoły poświęconej programowi „Trzymaj Formę”.
          5. Przeprowadzenie badań BMI (Body Mass Index). Celem badań jest sprawdzenie prawidłowej masy ciała.
          6. Propagowanie i wdrażanie 10 zasad prawidłowego żywienia opracowanych według Instytutu Zdrowego Żywienia w Warszawie: ulotki, plakaty, reklama, zajęcia praktyczne.
          7. Choroby i higiena układu pokarmowego – spotkanie z lekarzem.
          8. Zapoznanie uczniów z zasadami zdrowego żywienia, piramidą zdrowego żywienia, talerzem zdrowia – spotkanie z dietetykiem.
          9. Praktyczne zaznajamianie uczniów z produktami żywnościowymi i ich składem:
          • Zawartość składników produktu spożywczego – umiejętność czytania etykiet (np. dodatki do żywności, które samodzielnie nie są przeznaczone do spożycia – dodane do produktu wpływają na jego trwałość, konsystencję, barwę, zapach lub smak).
          • Przygotowanie pysznych, kolorowych, pełnych witamin tortilli.
          1. Propagowanie aktywnego stylu życia poprzez zajęcia wychowania fizycznego i różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych:
          • Gry i zabawy rekreacyjno – sportowe.
          • Piesze wędrówki z elementami atletyki terenowej.
          • Rajd rowerowy.
          • Organizowanie środowiskowych imprez rekreacyjno – sportowych, np. „ Dzień Dziecka”.
          • Organizacja Szkolnych Turniejów.
          • Udział uczniów w różnorodnych pozaszkolnych zawodach sportowych.
          • Organizowanie pogadanek na temat zdrowej żywności.
               11. Pedagogizacja rodziców w zakresie treści promowanych w projekcie: pogadanki,
                  materiały promocyjne.
               12. Dobre praktyki – dawanie przykładu własnym zachowaniem, np. wspólne z uczniami jedzenie
                  II śniadania; propagowanie picia wody, jedzenia warzyw i owoc aktywności sportowej.

13. Tworzenie gazetek ściennych o tematyce zdrowego trybu życia.

14. Realizacja programów edukacyjnych, np. „Warzywa i owoce w szkole”.

15. Podsumowanie programu: prezentacja multimedialna - raport podsumowujący działania w zakresie
                   realizacji programu „Trzymaj formę” zamieszczony na stronie szkoły.